Uzdatnianie wody, dezynfekcja wody, utlenianie wody – wodociągi

specjaliści od uzdatniania wody

Woda jest towarem niezbędnym do życia. Odbiorcy oczekują, by jej jakość była jak najwyższa. Dzięki dostarczanym przez nas systemom i instalacjom uzdatniania i dezynfekcji wody, możliwe staje się uzyskanie najlepszych możliwych parametrów.

Firma Probiko-Aqua to grupa pasjonatów i specjalistów, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie w uzdatnianiu wody, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji i procesów utleniania. Realizujemy zlecenia związane z przygotowaniem, montażem i serwisowaniem urządzeń do użytku wodociągowego i przemysłowego. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że uzdatnianie wody musi być wykonywane z użyciem najlepszych możliwych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb i wymagań Klienta.

Uzdatnianie wody, dezynfekcja wody - lampy UV, utlenianie wody

Uzdatnianie wody

Projekty prowadzone przez firmę Probiko-Aqua mają na celu uzyskanie nie tylko minimalnej jakości wody pitnej, wskazywanej przez przepisy polskie i unijne, ale również (a może przede wszystkim) dostosowanie jej do najsurowszych wymogów odbiorców.

Z tego też względu uzdatnianie wody powinno być wykonywane przy użyciu najlepszych technik i procesów. Nasi specjaliści, w zależności od potrzeb Klientów, przygotowują instalacje wykorzystujące między innymi dezynfekcję chemiczną z użyciem dwutlenku chloru czy podchlorynu sodu, techniki membranowe, ozonowanie, a także dezynfekcję lampami UV. Wszystko po to, aby proces uzdatniania wody umożliwiał uzyskanie najlepszych parametrów użytkowych.

Ozonowanie wody pitnej

W procesie uzdatniania wody, oferujemy instalacje służące do wytwarzania, a także dozowania ozonu. Jest on jednym z najsilniejszych utleniaczy, dlatego doskonale nadaje się do utleniania wody – zarówno surowej przed filtrami pospiesznymi, jak na stopniu pośrednim przed filtrami z węglem aktywnym.

W przypadku filtrów otwartych wykorzystujemy bloki drenażowe TETRA LP, które umożliwiają skutecznie płukanie złoża wodą i powietrzem. Dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki, w ramach uzdatniania wody usuwana jest również warstwa podtrzymująca złoże filtracyjne.

Ozon jest wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej (niszczenie mikroorganizmów, poprawa barwy, smaku i zapachu, obniżenie mętności), a także ścieków (usuwanie cyjanków, fenoli, detergentów, środków powierzchniowoczynnych, substancji farmaceutycznych). Z powodzeniem korzysta się z niego także w przemyśle.

Dezynfekcja wody - lampy UV

Firma Probiko-Aqua oferuje również przygotowanie i wdrożenie systemów do dezynfekcji wody z wykorzystaniem lamp UV. Technologia ta cały czas zyskuje na popularności, a ciągły rozwój techniczny sprawia, że już niedługo lampy UV powinny stać się głównymi przyrządami do dezynfekcji w procesie uzdatniania wody. Także w Polsce.

Systemy wykorzystujące lampy UV są cenione przede wszystkim za swoją bezinwazyjność. Lampy UV nie zmieniają bowiem smaku wody, nie wpływają również na jej zapach, co oczywiście ma przełożenie na walory użytkowe. Do tego należy dodać również doskonałą skuteczność lamp UV, często porównywana z efektami, na jakie można liczyć przy wykorzystaniu chloru. Lampy UV pozwalają na usuwanie wirusów, a także bakterii (na przykład Clostridium) i pasożytów (na przykład Gardia i Cryptosporidium).

Wszystko to sprawia, że technologie wykorzystujące lampy UV stanowić mogą najważniejszą barierę dla mikroorganizmów w procesach uzdatniania wody. Zawsze, gdy jest to możliwe, powinno się rozważyć wykorzystanie lamp UV. Często, szczególnie przy rozległych sieciach, wspomagając się dodatkowo dezynfekcją chemiczną.

Dezynfekcja wody - wytwarzanie podchlorynu sodu, dwutlenek chloru

Choć wykorzystanie chloru gazowego w procesach uzdatniania wody jest korzystne ze względów finansowych, istnieje również wiele przesłanek, by porzucić go na rzecz innych metod chemicznych. Wspomnieć należy przede wszystkim o kwestiach związanych z bezpieczeństwem obsługi stacji oraz możliwych produktach ubocznych chlorowania chlorem gazowym.

Z tego też względu technika związana z zastosowaniem chloru gazowego podczas dezynfekcji wody jest zastępowana przez dwie inne metody:

  • wytwarzanie podchlorynu sodu – wykorzystanie tego składnika do dezynfekcji wody w procesach uzdatniania jest korzystne głównie ze względu na łatwą obsługę instalacji, niezależność od dostawców, a także brak problemu ze składowaniem i rozkładaniem.
  • produkowanie dwutlenku chloru – w tym przypadku możemy liczyć na efektywną neutralizację zapachów, usuwanie barwy, a także utlenianie żelaza i manganu. Dezynfekcja wody przy użyciu dwutlenku chloru w procesach uzdatniania wody zapewnia także wysoką skuteczność biobójczą.

Niezależnie od tego, jaka technika zostanie wybrana w procesie dezynfekcji, uzdatniania lub utleniania wody, nasi specjaliści gwarantują dobór najlepszych urządzeń i rozwiązań, a także fachowe doradztwo i pomoc serwisową. Wszystko po to, aby uzyskać wysoką skuteczność procesową – zarówno w przypadku wykorzystania lamp UV, jak i ozonu oraz innych metod chemicznych.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas