Dwutlenek chloru, podchloryn sodu, chlor - chemiczna dezynfekcja wody pitnej

chemiczna dezynfekcja wody pitnej

Specjaliści z Probiko-Aqua gwarantują wykorzystanie najlepszych rozwiązań służących do chemicznej dezynfekcji wody pitnej. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu oraz obsłudze nowoczesnych instalacji i systemów dezynfekcji wody.

Wszelkie realizowane przez nas projekty są dostosowywane do indywidualnych potrzeb Klienta, a także specyfiki miejsca, w którym ma odbywać się dezynfekcja chemiczna wody. Dzięki takiemu doborowi technologii, jesteśmy w stanie zapewnić wysoką skuteczność całego procesu oraz bezawaryjność działania wszelkich urządzeń.

Proponujemy alternatywne w stosunku do chloru gazowego metody wytwarzania dezynfekanta chemicznego - podchlorynu sodu oraz dwutlenku chloru.

Podchloryn sodu w chemicznej dezynfekcji wody

Wytwarzanie podchlorynu sodu w chemicznej dezynfekcji wody

Metoda ta gwarantuje tę samą wysoką skuteczność, co w przypadku wykorzystania chloru gazowego. Jednocześnie, koszty inwestycyjne są wyższe od tych ponoszonych przy budowie tradycyjnej instalacji na chlor gazowy, natomiast koszty eksploatacyjne będą niższe i sprowadzają się głównie do kosztów soli tabletkowanej oraz kosztu energii.

Wytwarzanie podchlorynu sodu ma jednak przede wszystkim inne zalety:

  • łatwa obsługa instalacji – pracownicy nie muszą dysponować specjalnymi kwalifikacjami,
  • brak problemu związanego ze starzeniem się i powstawaniem produktów ubocznych,
  • niezależność – użytkownik nie jest skazany na dostawców,
  • brak konieczności problematycznego składowania,
  • wyższe bezpieczeństwo pracy

Wytwarzanie podchlorynu sodu w ramach dezynfekcji chemicznej wody odbywa się w miejscu dozowania, co pozwala nam dostosować całą produkcję do konkretnego zapotrzebowania, a także potrzeb Klienta. Co ważne, magazynować trzeba jedynie sól, która występuje w tabletkach.

Instalacja do wytwarzania podchlorynu sodu składa się między innymi ze zbiornika na solankę, który zostaje połączony ze zmiękczaczem wody, zbiornika produktu gotowego, ogniwa elektrolitycznego, mechanizmów pobierających solankę, wentylatora do wydmuchiwania wodoru, a także wygodnego panelu sterującego z wyświetlaczem, który pozwala na kontrolę procesu chemicznej dezynfekcji wody. Informuje on bowiem o stanie pracy i ewentualnych alarmach.

Wytwarzanie podchlorynu sodu (NaOCl + H2) realizowane jest poprzez wykorzystanie chlorku sodu (NaCl), wody i elektryczności. Wszystko rozpoczyna się po wypełnieniu solanką komory reakcyjnej i uruchomieniu wentylatora. Wytwarzany podchloryn sodu jest transportowany do zbiornika produktu gotowego – proces trwa do momentu, aż zbiornik będzie pełny. Gdy poziom produktu spadnie, wszystko zaczyna się od nowa.

Ciągła dezynfekcja chemiczna wody odbywa się bez konieczności skomplikowanej obsługi instalacji czy też problematycznego składowania.

Dezynfekcja chemiczna wody z użyciem dwutlenku chloru

Firma Probiko-Aqua oferuje swoim Klientom również instalacje wykorzystujące dwutlenek chloru (ClO2), który jest gazem dobrze rozpuszczalnym w wodzie do stężenia wynoszącego ok. 2%. Chemiczna dezynfekcja wody tą metodą jest polecana przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność biobójczą dwutlenku chloru (w szerokim zakresie pH od 4 do 9).

To jednak nie wszystko, ponieważ gaz ten gwarantuje także:

  • neutralizację zapachów,
  • usuwanie barwy,
  • utlenianie żelaza i manganu.

Wszystko to przekłada się na poprawę jakości wody. Decydując się na chemiczną dezynfekcję wody z użyciem dwutlenku chloru, nasi Klienci zyskują znacznie wyższą efektywność w porównaniu z wykorzystaniem chloru, słabszą reaktywność, a także „ochronę” przed tworzeniem się chlorowcopochodnych.

Właściwości gazu sprawiają, że dezynfekcja chemiczna wody pozwala na niezwykle skuteczne usuwanie zarodników i wirusów. Także ze względu na fakt, iż dwutlenek chloru utrzymuje swoją aktywność znacznie dłużej niż chlor. Jego nadwyżkę można utrzymywać przez długi czas, co przekłada się na możliwość trwałego zapobiegania osadzaniu się kamienia w wodzie.

W jaki sposób dwutlenek chloru jest wytwarzany w ramach chemicznej dezynfekcji wody? Wykorzystywana jest reakcja między chlorynem sodu (NaClO 2 – 7,5%) a kwasem solnym (HCI – 8,5%). Reakcję przedstawią następujący wzór:

5NaClO2+4HCl 4ClO2 + 5NaCl + 2H2O

W ramach chemicznej dezynfekcji wody, wykorzystujemy instalacje i mechanizmy, które gwarantują odpowiednią skuteczność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jesteśmy gotowi zaproponować rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań Klienta.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas