Techniki membranowe w uzdatnianiu wody i ścieków

Techniki membranowe w uzdatnianiu wody i ścieków

Jesteśmy specjalistami w wykorzystaniu nowoczesnych technik do uzdatniania wody i ścieków. Gwarantujemy zastosowanie najlepszych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb naszych Klientów.

Firma Probiko-Aqua to grupa doświadczonych specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się projektowaniem, budowaniem, uruchamianiem i serwisowaniem instalacji do uzdatniania wody i ścieków. W naszej działalności wykorzystujemy także techniki membranowe, które pozwalają uzyskać pożądane efekty w sposób najlepiej dopasowany do specyfiki zlecenia oraz indywidualnych potrzeb Klienta.

Do każdego projektu podchodzimy z najwyższą dbałością o szczegóły. Razem z zamawiającym, dobieramy rozwiązania, które w konkretnych warunkach okażą się po prostu najlepsze. Nasza wiedza nie tylko umożliwia nam wybór skutecznych technik, ale również pozwala na ciągłą pomoc w obsłudze wybranego systemu uzdatniania wody.

Techniki membranowe w służbie uzdatniania wody

Uzdatnianie wody technikami membranowymi

Uzdatnianie wody technikami membranowymi może odbywać się na cztery różne sposoby. Wybrać możemy między:

  • mikrofiltracją,
  • ultrafiltracją,
  • nanofiltracją,
  • odwróconą osmozą (RO).

odwrócona osmoza

W każdym przypadku dobieramy techniki membranowe do potrzeb i wymagań zamawiającego. Dzięki temu możliwe staje się osiągniecie pożądanych efektów. Co ważne, oferujemy także fachowe doradztwo i serwis.

Procesy membranowe są powszechnie wykorzystywane w procesach uzdatniania wody, a także ścieków. Warto nadmienić, że dostarczane przez nas urządzenia mogą działać jako samodzielne jednostki lub wejść w skład bardziej rozbudowanych układów technologicznych.

Można z nich skorzystać do odsalania wody, a także do wielu procesów w przemyśle (m.in. chemicznym, maszynowym, spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym). Największą zaletą technik membranowych jest to, że podczas rozdzielania składniki nie ulegają żadnym zmianom biologicznym i chemicznym.

Mikrofiltracja w uzdatnianiu wody

Technika ta wykorzystuje sitowy mechanizm separacji. Możliwe staje się zatrzymanie niektórych bakterii oraz zawiesin o rozmiarach większych niż 0,1 µm. Mechanizm zatrzymuje cząsteczki z układów dwufazowych, dlatego też membrana jest w stanie oddzielić cząsteczki zawieszone od wody. Wysoka wydajność procesu separacji jest uzyskiwana przy niskim ciśnieniu transmembranowym.

Do tego wszystkiego dochodzi również usuwanie utlenionego wcześniej żelaza z wody, a także manganu. Realizowana jest tak zwana filtracja pokoagulacyjna. Poza wspomnianymi wcześniej efektami uzdatniania wody metodą mikrofiltracji, wspomnieć należy również o tym, że w trakcie procesu dochodzi do znacznej redukcji mętności wody, co oczywiście wpływa na jej walory użytkowe.

W przypadku realizacji usług związanych z dostarczaniem systemu do mikrofiltracji, firma Probiko-Aqua gwarantuje pomoc w obsłudze i serwisowaniu wszystkich urządzeń.

Ultrafiltracja w procesie uzdatniania wody

Największa zaletą procesu ultrafiltracji jest mniejszy rozmiar porów w porównaniu z tym, na co możemy liczyć w przypadku mikrofiltracji. Ich średnica wynosi bowiem od 1 do 100 nm, dzięki czemu możliwa staje się zarówno redukcja cząstek zawiesiny, ale również rozpuszczonych związków wielkocząsteczkowych oraz mikroorganizmów (bakterii i wirusów) o rozmiarach do 0,1 µm. Skuteczna redukcja zawiesiny i organiki to najważniejsze kwestie, które zazwyczaj decydują o wyborze tej techniki.

Wspomnieć należy również o usuwaniu utlenionego żelaza i manganu z wody, a także obniżeniu mętności wody do wartości poniżej 0,1 NTU. Uzdatnianie wody tą metodą jest więc niezwykle efektywne.

Uzdatnianie wody przez nanofiltrację oraz odwróconą osmozę

W przypadku techniki nanofiltracji, należy podkreślić fakt użycia mechanizmu separacji opartego na dyfuzji i rozpuszczaniu. Średnica porów w tym procesie jest mniejsza niż 2 nm, co pozwala na zatrzymywanie związków organicznych (bakterii i wirusów) mniejszych niż 2 nm, a także jonów wielowartościowych.

Jeśli natomiast chodzi o odwróconą osmozę, mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym do osmozy naturalnej, w ramach której dochodzi do rozdzielenia dwóch roztworów o różnym stężeniu. W ramach odwróconej osmozy, wykorzystywane jest ciśnienie osmotyczne, które pozwala na przepływ wody z roztworu o wyższym stężeniu do tego o niższym stężeniu, co prowadzi do jego rozcieńczenia. Odwrócona osmoza pozwala na zatrzymanie soli jednowartościowych, związków organicznych, a także kwasów niezdysocjowanych.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas