PROTEC - nasze urządzenia UV do dezynfekcji wody i powietrza.

Lampy UV do dezynfekcji wody

lampy uv do dezynfekcji wody pitnej

Jednym z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji wody pitnej jest wykorzystanie lamp UV, emitujących promieniowanie UVC, które jest fragmentem spektrum światła UV (emitowanego przez słońce). Jest to metoda naturalna, pozbawiona środków chemicznych.

Firma Probiko-Aqua gwarantuje dopasowanie oferowanych rozwiązań do indywidualnych potrzeb zgłaszających się Klientów. Dzięki temu możliwa staje się skuteczna dezynfekcja wody pitnej poprzez efektywne wykorzystanie dostarczanych technologii.

Odpowiednio dobrane urządzenia pozwalają dezaktywować mikroorganizmy przy braku jakichkolwiek zmian w smaku oraz zapachu wody. Lampy UV wykorzystują promieniowanie w okolicach zakresu 254 nm (zakres UVC), brak tu środków chemicznych czy też innych składników, których nie można zaklasyfikować jako naturalne.

Lampy UV do dezynfekcji wody pitnej

Dezynfekcja wody pitnej promieniami UV

Stosowana przez nas technologia jest znana od bardzo dawna. Już w XIX wieku realizowane były pierwsze próby wykorzystania jej do dezynfekcji wody pitnej. W wieku XX miały miejsce natomiast pierwsze wdrożenia wodociągowe. Jak więc widać, lampy UV do wody korzystają z rozwiązań dogłębnie przetestowanych i sprawdzonych . Nie ma więc mowy o jakichkolwiek zagrożeniach czy też nieścisłościach.

Bezpieczeństwo stosowania lamp UV wynika również z samego przebiegu dezynfekcji wody pitnej. Technologia UV wykorzystuje bowiem zjawisko zaobserwowane w przyrodzie. Promieniowanie w zakresie UVC, które w naturze jest powstrzymywane przez warstwę ozonową naszej planety, charakteryzuje się działaniem dezaktywacyjnym w odniesieniu do wielu mikroorganizmów, które występują także w wodzie pitnej.

Choć pierwsze urządzenia były wdrażane już na początku XX wieku, dopiero na lata 50. i 60. datuje się przemysłowy rozwój tej technologii. Przyczyniły się do tego trudności w transportowaniu chloru do trudnodostępnych terenów górskich w Austrii i Szwajcarii i konieczność zastosowania alternatywnego rozwiązania.

Od lat 90. XX wieku metoda ta jest wykorzystywana powszechnie. Dezynfekcja wody pitnej promieniowaniem UV ma miejsce w największych stacjach uzdatniania wody (np. w Nowym Jorku). Dalszy rozwój technologii dezynfekcji wody pitnej stał się możliwy również za sprawą ustalenia odpowiednich dawek promieniowania.

Dostarczane oraz instalowane przez nas lampy UV do dezynfekcji wody pitnej zapewniają szereg korzyści, które sprawiają, że ich zastosowanie w wielu przypadkach jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych.

 • Wysoka skuteczność dezaktywacji mikroorganizmów – w tym Clostridii i Legionelli.
 • Brak zmiany smaku i zapachu wody.
 • Lepsze efekty działania przeciw pasożytom Cryptosporidium i Gardia w porównaniu do dezynfekcji wody pitnej przy użyciu chloru.
 • Skuteczność przeciwko wirusom.
 • Brak konieczności (lub redukcja) dozowania do wody środków chemicznych.

W przypadku zakładów wodociągowych o mniejszych przepływach i odpowiedniej jakości sieci doprowadzającej, chlor jest zastępowany właśnie lampami UV, które od dłuższego czasu pozostają jedynymi urządzeniami stosowanymi w ramach dezynfekcji wody pitnej.

Jeśli zaś chodzi o zakłady, w których chlor musi zostać użyty (przy bardzo dużym przepływie i rozległej sieci), dezynfekcja UV pozwala obniżyć jego dozowanie, a także stanowi niezwykle skuteczną pomoc w ramach dezaktywacji mikroorganizmów odpornych na chlor. Połączenie tych dwóch metod dezynfekcji wody pitnej pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa mikrobiologicznego , przy jednoczesnym ograniczeniem ilości chloru w wodzie, co przekłada się na jej walory użytkowe (zwłaszcza smak i zapach).

Dobór urządzeń UV w ramach dezynfekcji wody pitnej

Wysoka skuteczność dezynfekcji wody lampami UV jest zależna od odpowiedniego ich doboru. W ofercie Probiko-Aqua znajdują się lampy UV o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Dzięki doświadczeniu naszych pracowników, możliwy staje się ich właściwy dobór w oparciu o indywidualne potrzeby klienta. Oferowane przez nas urządzenia znajdują zastosowanie w następujących obszarach:

 • woda pitna – wodociągi,
 • dezynfekcja i redukcja chloramin w wodzie basenowej,
 • dezynfekcja wody procesowej w przemyśle,
 • dezynfekcja wody pitnej na statkach, dezynfekcja wód balastowych,
 • destrukcja ozonu resztkowego w wodzie,
 • dezynfekcja powietrza – kanały wentylacyjne, zbiorniki,
 • ścieki komunalne,
 • specjalne zastosowania (baseny, akwaria, hodowla ryb),
 • urządzenia specjalne np. dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego.

Specjaliści Probiko-Aqua dobierają nie tylko optymalne urządzenia główne, ale również wyposażenie dodatkowe, w skład którego wejść może na przykład zaawansowany monitoring promieniowania UV, automatyczny system czyszczący czy też dopasowanie odpowiednich wielkości przyłączy kołnierzowych pod konkretne zapotrzebowanie klienta. Dla aplikacji higienicznych stosujemy przyłącza TriClamp. W zależności od potrzeb i wymaganych parametrów dezynfekcji wody pitnej oferujemy także urządzenia wyposażone w system sterowania mocą promienników UV, w zależności do aktualnego natężenia przepływu wody. 

Wszystko to sprawia, że dezynfekcja z użyciem lamp UV do wody może zostać dostosowana nie tylko pod względem efektywności procesu, ale również kosztów eksploatacyjnych oraz optymalnych wymiarów montażowych. W każdym przypadku gwarantujemy łatwą obsługę dostarczanych urządzeń, ich długą żywotność, a także wysoką niezawodność podczas dezynfekcji wody pitnej.

Promienniki nisko- i średniociśnieniowe

W ofercie Probiko-Aqua znajdują się zarówno urządzenia z niskociśnieniowymi, jak i średniociśnieniowymi promiennikami UV. W pierwszym przypadku użytkownicy mają do czynienia z promieniowaniem monochromatycznym w zakresie 254 nm, a więc o wartości niezwykle zbliżonej do optymalnego parametru UVC (czyli 265 nm). Promienniki średniociśnieniowe emitują promieniowanie o szerszym zakresie (200-600 nm), które jednak mieści się w zakresie istotnym dla skuteczności dezynfekcji wody pitnej omawianą metodą.

Dynamiczny rozwój technik dezynfekcji wody pitnej z użyciem lamp UV sprawił, że promienniki UV w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat były cały czas doskonalone, co przełożyło się przede wszystkim na wydłużenie ich żywotności Parametry promienników w oferowanych przez nas urządzeniach prezentują się następująco:

 • promienniki niskociśnieniowe LPHI (Low Pressure High Intensity) – moc do 1000 W, żywotność do 16 000 godzin,
 • promienniki średniociśnieniowe MPHI (Medium Pressure High Intensity) – moc do 15 000 W, żywotność do 12 000 godzin.

Tego typu promienniki montowane w lampach UV pozwalają na uzyskanie wysokiej efektywności procesu dezynfekcji wody pitnej. Nasi specjaliści oferują nie tylko pomoc w doborze najlepszych rozwiązań, ale również instalację i uruchomienie proponowanych systemów. Do tego dochodzi także fachowy serwis lamp UV wykorzystywanych w procesie dezynfekcji wody.

Skuteczna dezynfekcja wody pitnej

Możliwości, jakie gwarantują lampy UV, sprawiają, że technologia ta cały czas jest rozwijana. Dążenia do uzyskania jeszcze wyższej mocy i dłuższej żywotności pozwolą na dalsze ograniczanie wykorzystania chloru, a także na zwiększenie możliwości stacji w zakresie dezynfekcji wody pitnej.

Firma Probiko-Aqua doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważny jest właściwy dobór lamp UV i wszelkich elementów składowych, które mają wpływ na ostateczny efekt całego procesu. Nigdy nie idziemy na skróty – nie kierujemy się utartymi schematami, które są przenoszone bez analizy specyfiki miejsca i osprzętowania. W każdym przypadku proponujemy rozwiązania, które mają zapewnić najwyższą efektywność dezynfekcji wody pitnej. Poza atrakcyjną ceną, liczy się dla nas także to, jak lampy UV sprawdzają się w konkretnych warunkach i zastosowaniach. Dzięki temu gwarantujemy dążenie wyłącznie do najlepszych parametrów dezynfekcji.

Copyright reserved for PROBIKO-AQUA 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności.

Bądźmy w kontakcie!

Probiko-Aqua
ul. Okrężna 20
62-025 Kostrzyn Wlkp.

Zadzwoń:
+48 61 650 95 80
+48 61 650 95 85

Napisz:
info@probiko-aqua.pl

Obserwuj nas