Baseny

p9W ostatnich latach budujemy w Polsce coraz to więcej basenów i kompleksów basenowych – aquaparków. We wszystkich tych obiektach, niezależnie od ich atrakcyjności wizualnej i rozrywkowej najważniejsza jest jakość wody.

A zagrożenia są tu ogromne. Woda krąży w obiegach i jest stale skażona w nieckach basenowych. Musi być krystalicznie czysta i bezpieczna mikro-biologicznie. Stąd współczesne uzdatnianie wody basenowej wymaga szeregu zaawansowanych technologii. Obok filtracji najważniejszymi są ozonowanie, chlorowanie i technologia UV.

Ozon spełnia tu podwójną rolę – utlenia materię organiczną i poprawia przez to znacząco barwę i mętność wody, a dodatkowo spełnia rolę dezynfekanta.

Jest jednak nietrwały, a także trujący, stąd nie ma go już w niecce basenowej, tu jego role przejmuje inny dezynfekant – chlor. Najbezpieczniejszy i najefktywniejszy będzie zaś podchloryn sodu wytwarzany elektrolitycznie.

I wreszcie UV, sposób na dezynfekcję, ale przede wszystkim sposób na chloraminę (lampy średniociśnieniowe), a więc ten produkt uboczny chlorowania, który jest odpowiedzialny za przykry zapach wody i podrażnienia kąpiących.

Zarówno ozonowanie, jak i chlorowanie, a także technologia UV są dziś uznawane za podstawowe metody uzdatniania wody basenowej.